Razem zaprojektujmy innowacje​ dla Zdrowego
i Aktywnego ​Życia Seniorów

AHAthon to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasjonatów, innowatorów oraz ekspertów promujących zdrowy i aktywny tryb życia – bez względu na wiek. Nasza inicjatywa jest wynikiem współpracy Fundacji Klaster LifeScience Kraków, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego

Cel

Chcemy stworzyć innowacyjne rozwiązania, które odpowiedzą na problemy starzejącego się społeczeństwa, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. 

Masz pomysły i energię, aby podjąć temat?

Naszym wyzwaniem jest hasło:

Jak wykorzystać potencjał starzejącego się społeczeństwa w regionach, zwłaszcza w miastach?

Dlaczego AHAthon?

AHA” to skrót od „Active Healthy Ageing” a „hackathon” oznacza intensywną pracę nad nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Nasze wydarzenie to połączenie kreatywności z rozwiązywaniem problemów związanych z aktywnym i zdrowym życiem seniorów.  

Kto może wziąć udział?

Każdy, bez względu na wiek i doświadczenie, kto jest gotów pracować w zespole nad innowacyjnymi rozwiązaniami.  

Zachęcamy do tworzenia zespołów wielopokoleniowych – różnorodność sprzyja kreatywności! 

Zgłoś swój udział do 28 listopada 2023 roku.

Nagrody

Nagrody finansowe wynoszą łącznie 10 000 zł i czternaście godzin profesjonalnego mentoringu z ekspertami z obszaru technologii i biznesu. Zwycięskie rozwiązania mogą zmienić świat! 

Mentorzy i Jury

Zapewniamy dostęp do mentorów, ekspertów i facylitatorów przez cały czas trwania hackathonu.

Termin i miejsce

AHAthon odbędzie się w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2023 roku w Krakowskim Parku Technologicznym, ul. Podole 60 oraz w Parku LifeScience, ul. Bobrzyńskiego 14. Zalecamy dojazd tramwajem. Przystanek „P+R Czerwone Maki” lub „Chmieleniec”. 

Jak wziąć udział?

Zarejestruj się na naszej stronie i dołącz do wydarzenia.

Przyjdź na AHAthon będąc gotowym do pracy z głową otwartą na inspiracje. Wszystkim uczestnikom zapewniamy kawę, napoje, przekąski i pyszny lunch oraz pełną kreatywności atmosferę! Dołącz do nas i razem zmieńmy świat na lepsze!

Przyjmujemy zgłoszenia od osób indywidualnych oraz od całych zespołów (3-6 osobowych).  Rejestracja otwarta do 28 listopada 2023 roku. 

Program

Środa 29 listopada

Krakowski Park Technologiczny / Enterprise A & B

Rejestracja

Powitanie uczestników, prezentacja wyzwania

Praca nad rozwiązaniami

Lunch, integracja zespołów

Praca nad rozwiązaniami

CZWARTEK 30 listopada

Park LifeScience / Sala Ateńska

Praca nad rozwiązaniami (opcjonalnie)

PIĄTEK 1 grudnia

Krakowski Park Technologiczny / Atrium

Prezentacja rozwiązań

Przerwa kawowa, networking

Obrady Jury

Ogłoszenie wyników

Monika Machowska

Wicedyrektorka działu parku technologicznego w Krakowskim Parku Technologicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywała w różnorodnych instytucjach m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Biurze Rady Handlowego, Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, na placówce dyplomatycznej i Collegium Medicum UJ oraz w szpitalu.

Jako doświadczony projekt manager koordynowała projekty krajowe i zagraniczne z zakresu nowych technologii, przedsiębiorczości i innowacji, oraz wsparcia dla startupów i firm technologicznych. Prowadziła m.in. projekt foresightu technologicznego dla województwa małopolskiego czy projekt założenia Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Przez wiele lat  w parku odpowiadała za rekrutację i selekcję firm oraz usługi wsparcia klientów parku. Prowadziła liczne szkolenia i warsztaty dla startupów, firm technologicznych czy administracji publicznej.

Członek Zarządu European Network of Living Labs, członek Rady Nadzorczej kilku startupów, współautorka strategii Krakowskiego Parku Technologicznego. Miłośniczka design thinking i wszystkich metod pracy kreatywnej.

Jolanta Perek-Białas

Badaczka, wykładowczyni, ekspertka od aktywnego starzenia, współpracująca z międzynarodowymi organizacjami (m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, Komisja Europejska, OECD, UNECE), krajowymi (ministerstwa), regionalnymi (urząd marszałkowski) jak i lokalnymi (Kraków, Wrocław). Pracuje na UJ, gdzie kieruje Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ realizując międzynarodowe projekty z zakresu aktywnego starzenia oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się ewaluacją projektów dot. osób starszych oraz także innowacji społecznych. Wspiera i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi osoby starsze.

Joanna Kwinta-Odrzywołek

Ekspertka Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ. Doświadczenie zdobywała w agencji badawczej, firmie ewaluacyjnej oraz jako niezależny badacz w obszarze badań marketingowych, społecznych i ewaluacyjnych. Współautorka raportów z zakresu innowacji społecznych, rynku pracy, szkolnictwa wyższego, kapitału ludzkiego. Ekspertka ds. ewaluacji w projekcie Inkubator Włączenia Społecznego, zaangażowana w krajowe i międzynarodowe projekty z obszaru innowacji społecznych.

Agnieszka Włodarczyk – Gębik

Kierownik Zespołu Wsparcia i Rozwoju Firm w Krakowskim Parku Technologicznym. Koordynator projektów krajowych i międzynarodowych z obszaru smart city i nowych technologii, innowacji społecznych oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Współzałożycielka i koordynatorka Kraków Living Lab (2013), wspólnej inicjatywy KPT i Miasta Krakowa dotyczącej stworzenia otwartej przestrzeni do testowania innowacyjnych rozwiązań i usług  poprawiających zarządzanie miastem. Współautorka publikacji z zakresu wykorzystania metodologii living lab w procesach współtworzenia regionalnych polityk i instrumentów wsparcia oraz prelegent na konferencjach tematycznych dotyczących smart city, innowacji i metodologii żywych laboratoriów.

Mentorka i jurorka w wielu konkursach i hackatonach o tematyce społecznej i technologicznej, między innymi Smart City Challenge Kraków 2015, Smart City Hack Kraków 2016, Smart City Wizja Rozwoju, Gdynia 2018, Smogathon 2013-2020, czy Smart City, Kraków 2022 w ramach Carbon Footprint Summit.

Kazimierz Murzyn

Prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków i Dyrektor Zarządzający Inicjatywą Klaster LifeScience Kraków; Członek grupy strategicznej SCANBALT; Członek Rady Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kadencję 2019-2020. Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Inteligentnej Specjalizacji „Nauki o Życiu” Województwa Małopolskiego. Członek Rady Sano – Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej, Międzynarodowa Fundacja Badawcza.

Jest animatorem współpracy w ramach klastra LifeScience Kraków (Krajowego Klastra Kluczowego) –ekosystemu wspierającego innowacje dla zdrowia i jakości życia w regionie Małopolski. Zajmuje się innowacyjnością i przedsiębiorczością oraz transferem wiedzy i technologii mających zastosowanie w dziedzinie zdrowia i jakość życia. Ekspert w zakresie planowania strategicznego, planowania scenariuszowego, kreatywności i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz zarządzania projektami. Ekspert w dziedzinie analizowania i modelowania złożonych systemów uczących się.